RoboGenç

RoboGenç, T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projelerini Destekleme programı kapsamında desteklediği bir eğitim projesidir.

18-25 yaş arası Robot teknolojilerine meraklı gençleri buluşturmayı hedeflemekte olup Proje kapsamında  öğrencilere makina, elektronik, bilgisayar kavramları ve temel elemanları tanıtılacaktır. Düzenlenecek Robot Teknolojileri semineriyle Robot teknolojilerinin doğuşundan günümüze gelişimi, mevcut robotların basitten karmaşığa çeşitleri ve nasıl çalıştıkları, en gelişmiş robotlar,  Dünya’daki robot teknolojileri ve bu alanda hangi faaliyetlerin yürütüldüğü konusu anlatılacaktır.

Farklı şehirlerden gelerek Üsküdar’da toplanan gençler 3 günlük bir kampa girerek robot teknolojileri ile ilgili çeşitli eğitimler alacak ve proje ekipleri halinde kendi robotlarını tasarlayıp üreteceklerdir. Eğitimlerde temel Çizgi izleyen robot uygulama eğitimini alan gençler robotlarını kendileri programlayacak, düzenlenecek yarışmayla robotlarını yarıştıracaklardır. Katılımcılara Temel Seviye Robot Teknolojileri Eğitimi’nin verilmesinin ardından İnsansı (Humanoid) Robot Programlama Eğitimleri verilerek Robotlara insansı hareketleri nasıl kazandıracakları uygulamalı olarak anlatılacaktır.

Her biri, proje ekibinin tasarımına göre birbirinden farklı olarak yapılan robotlar, kampın sonunda spor oyunları konsepti ile hazırlanacak olan parkurlarda yarıştıracaklardır. Bu sayede gençler ekip çalışması, liderlik, proje yönetimi, tasarım, Ar-Ge gibi konularda tecrübe edinmiş; mekanik, elektronik, yazılım, mekatronik gibi alanlarda temel kavramları öğrenmiş ve uygulamış olacaklardır.

Daha Fazlası İçin:  https://www.facebook.com/robogenc